Latest Products
-
2025 Can-Am Outlander MAX XT 850 ATV
$11,200.00 -
2025 YAMAHA RAPTOR 700R SE
$6,500.00 -
2025 KAWASAKI JET SKI ULTRA 310X
$13,250.00 -
2025 KAWASAKI JET SKI ULTRA 310LX-S
$14,199.00
DESCRIPTION
PRICING
- Warranty (Months): 12
ENGINE
- Engine Type: Longitudinal In-Line
- Cylinders: 3
- Cooling: Water (Open Loop)
- Bore: 82 mm; 3.23 in
- Stroke: 66.2 mm; 2.61 in
- Displacement: 1049 cc; 64 ci
- Compression Ratio: 11.0:1
- Starter: Electric
- Fuel Type: Gas
- Emissions Standards: Standard Emissions
- Carburetion Type: Fuel Injected
TRANSMISSION
- Transmission Type: Direct Drive
- Reverse: Yes
DRIVE LINE
- Jet Pump Type: Axial Flow
- Impeller: Standard
- Impeller Material: Stainless Steel
- Trim System: Not Available
TECHNICAL SPECIFICATIONS
- Length: 133 in; 3378.2 mm
- Width: 49 in; 1244.6 mm
- Height: 47 in; 1193.8 mm
- Dry Weight: 690 lbs; 313 kg
- Fuel Capacity: 18.5 gal; 70 l
- Storage Capacity: 4.7 cuft; 30.1 gal
EXTERIOR
- Hull Material: NanoXcel™
- Hull Type: V
SEATS
- Number Of Seats: 3
INSTRUMENTATION
- Speedometer: Standard
- Tachometer: Standard
- Trip Odometer: Standard
STORAGE
- Glove Box / Dash Storage: Standard
GLASS
- Rearview Mirrors: Standard
- Windshield: Not Available
ENGINE
| Engine Type | Longitudinal In-Line |
| Displacement | 64 cu. in. (1049 cc) |
| Bore and Stroke | Bore: 3.23 in. (82 mm); Stroke: 2.61 in. (66.2 mm) |
| Cooling | Water (Open Loop) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Fuel System | Gas |
| Starting | Electric |
DIMENSIONS
| Dry Weight | 690 lb. (313 kg.) |
| Fuel Capacity | 18.5 gal. (70 L) |
| Height | 47 in. (1193.8 mm) |
| Length | 133 in. (3378.2 mm) |
| Width | 49 in. (1244.6 mm) |
| Rider Capacity | 3 |
| Storage Capacity | 30.1 gal. |
DRIVE UNIT
| Pump | Axial Flow |
| Transmission | Direct Drive |
GENERAL
| Speedometer | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Mirrors | Standard |
| Hull Type | V |
| Warranty | 12 |