Latest Products
-
2025 Can-Am Outlander MAX XT 850 ATV
$11,200.00 -
2025 YAMAHA RAPTOR 700R SE
$6,500.00 -
2025 KAWASAKI JET SKI ULTRA 310X
$13,250.00 -
2025 KAWASAKI JET SKI ULTRA 310LX-S
$14,199.00
2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster Jetski
2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster Jetski
$6,050.00
DESCRIPTION
PRICING
- Warranty (Months): 12
ENGINE
- Engine Type: Longitudinal In-Line
- Cylinders: 3
- Horsepower: 90 bhp; 67.2 kW
- Cooling: Water (Open Loop)
- Bore: 82 mm; 3.23 in
- Stroke: 66.2 mm; 2.61 in
- Displacement: 1049 cc; 64 ci
- Compression Ratio: 11.0:1
- Starter: Electric
- Fuel Type: Gas
- Emissions Standards: Standard Emissions
- Carburetion Type: Fuel Injected
TRANSMISSION
- Transmission Type: Direct Drive
- Reverse: Yes
DRIVE LINE
- Jet Pump Type: Axial Flow
- Impeller: Standard
- Impeller Material: Stainless Steel
- Trim System: Standard
- Trim System Type: Manual
TECHNICAL SPECIFICATIONS
- Length: 117 in; 2971.8 mm
- Width: 45 in; 1143 mm
- Height: 44 in; 1117.6 mm
- Dry Weight: 575 lbs; 260.8 kg
- Fuel Capacity: 13.2 gal; 50 l
- Storage Capacity: 0.2 cuft; 1.5 gal
EXTERIOR
- Hull Material: Sheet Molded Compound (SMC)
- Hull Type: Progressive Stepped V
SEATS
- Number Of Seats: 2
INSTRUMENTATION
- Speedometer: Standard
- Tachometer: Standard
- Trip Odometer: Not Available
STORAGE
- Glove Box / Dash Storage: Standard
GLASS
- Rearview Mirrors: Not Available
- Windshield: Not Available
ENGINE
| Engine Type | Longitudinal In-Line |
| Displacement | 64 cu. in. (1049 cc) |
| Bore and Stroke | Bore: 3.23 in. (82 mm); Stroke: 2.61 in. (66.2 mm) |
| Cooling | Water (Open Loop) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Fuel System | Gas |
| Starting | Electric |
DIMENSIONS
| Dry Weight | 575 lb. (260.8 kg.) |
| Fuel Capacity | 13.2 gal. (50 L) |
| Height | 44 in. (1117.6 mm) |
| Length | 117 in. (2971.8 mm) |
| Width | 45 in. (1143 mm) |
| Rider Capacity | 2 |
| Storage Capacity | 1.5 gal. |
DRIVE UNIT
| Pump | Axial Flow |
| Transmission | Direct Drive |
GENERAL
| Speedometer | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Mirrors | Not Available |
| Hull Type | Progressive Stepped V |
| Warranty | 12 |