Latest Products
-
2025 Can-Am Outlander MAX XT 850 ATV
$11,200.00 -
2025 YAMAHA RAPTOR 700R SE
$6,500.00 -
2025 KAWASAKI JET SKI ULTRA 310X
$13,250.00 -
2025 KAWASAKI JET SKI ULTRA 310LX-S
$14,199.00
2025 Yamaha WaveRunner Superjet Jetski
2025 Yamaha WaveRunner Superjet Jetski
$6,800.00
DESCRIPTION
PRICING
- Warranty (Months): 12
ENGINE
- Engine Type: In-Line
- Cylinders: 3
- Cooling: Water (Open Loop)
- Bore: 82 mm; 3.23 in
- Stroke: 66.2 mm; 2.61 in
- Displacement: 1049 cc; 64 ci
- Compression Ratio: 11.0:1
- Starter: Electric
- Fuel Type: Gas
- Emissions Standards: Standard Emissions
- Carburetion Type: Fuel Injected
TRANSMISSION
- Transmission Type: Direct Drive
- Reverse: No
DRIVE LINE
- Jet Pump Type: Axial Flow
- Impeller: Standard
- Impeller Material: Aluminum
- Trim System: Not Available
TECHNICAL SPECIFICATIONS
- Length: 96 in; 2438.4 mm
- Width: 30 in; 762 mm
- Height: 30 in; 762 mm
- Dry Weight: 375 lbs; 170.1 kg
- Fuel Capacity: 5 gal; 18.9 l
EXTERIOR
- Hull Material: Sheet Molded Compound (SMC)
- Hull Type: V
SEATS
- Number Of Seats: 1
INSTRUMENTATION
- Speedometer: Not Available
- Tachometer: Not Available
- Trip Odometer: Not Available
STORAGE
- Glove Box / Dash Storage: Not Available
GLASS
- Rearview Mirrors: Not Available
- Windshield: Not Available
ENGINE
| Engine Type | In-Line |
| Displacement | 64 cu. in. (1049 cc) |
| Bore and Stroke | Bore: 3.23 in. (82 mm); Stroke: 2.61 in. (66.2 mm) |
| Cooling | Water (Open Loop) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Fuel System | Gas |
| Starting | Electric |
DIMENSIONS
| Dry Weight | 375 lb. (170.1 kg.) |
| Fuel Capacity | 5 gal. (18.9 L) |
| Height | 30 in. (762 mm) |
| Length | 96 in. (2438.4 mm) |
| Width | 30 in. (762 mm) |
| Rider Capacity | 1 |
DRIVE UNIT
| Pump | Axial Flow |
| Transmission | Direct Drive |
GENERAL
| Speedometer | Not Available |
| Tachometer | Not Available |
| Mirrors | Not Available |
| Hull Type | V |
| Warranty | 12 |